Ben özgürdüm en son?

2074738-ozgurluk

Mayıs’ı da yarıladık. Bu haftayı saymayız, ne de olsa 19 Mayıs haftası. Öbür hafta desen ayın son haftası, onu da saymayız. Haziran ayı ramazana denk geliyor, zaten çabuk geçer. Onu da saymayalım.

Hatta biz şu sayma işini bir kenara bırakalım ne dersiniz?
En iyisi ben size biraz dert yanayım.

17 yaşımdan beri, hatta 14 bile olabilir emin değilim, “ben özgürüm” diye ortalarda gezen bir tipim. “Özgürüm kardeşim ben! Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım doğrusu.” derken bir kitapla buluştuk geçenlerde.

özgürlük çıkmazıAdı Özgürlük Çıkmazı. (Suna Güler/Sola Yayınları)

Ilk buluşmada genelde kasarım kendimi ama bu sefer öyle olmadı. Adı bana çok tanıdık geldiği  için, benden biri gibi hissetmiş olmalıyım. Rahattım.

Bana kadınlardan, kurallardan, zalim insanlardan, çıkarlardan, toplumdan ve geçmişten bahsetti. Ne hikayeler ne hikayeler…

Özgürlük inancımı aldı, genç bir kızın tabularıyla tanıştırdı önce. Hemen arkasından henüz burnu akan o küçük kızın hikayesi oturdu masamıza. Dinlerken kaptırmışım kendimi, kız için elimin kolumun bağlı olmasına lanet ettim.
Yetmedi,  zorunlulukları davet etti masamıza. Onlarda itiraz etmeden oturuverdiler boş kalan yerlere. Uzun uzun yüzüme baktılar. Ben de onlara baktım. Yaptığım seçimleri düşündüm. Acaba zorunluluktan mı onları tercih ediyorum diye aklımdan geçirdim. Onlar da gülümsediler. Daraldım. Bir bardak su istedim. Çok soğuk olmasın diye de ekledim.

Kitap anlatmaya devam etti ve bir süre sonra hepsini kovdu yanımızdan. Yargılarımı da… Baş başa kaldık. Yarım saat içinde kendisi de gitti. Bunların hepsini bir arada görünce bir garip oldum tabii. Her biriyle en az bir yanımızın benzediğini fark ettim. Mutlu musun derseniz, emin değilim. Şimdi hiç buluşmamış olsaydık daha mı iyi olurdu acaba diye düşünüyorum.

Ben özgürdüm en son? Yani öyle olmalıydım. Şimdi ortalarda “ben özgürüm” diye gezen kendime mi yanayım yoksa tutsaklığıma mı?

Bunu biraz düşüneceğim. Şimdilik gidiyorum.

Tuğçe Güçnar Kengil

 

2 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. Suna Güler dedi ki:

    Evet Tuğçe, özgürsün. En ağır faturayı göze aldığın sürece…

    Liked by 1 kişi

  2. Türker Okay’ın bir yazısında okumuştum. İş hayatıyla ilgili bir yazıydı nasıl tutsak olduğumuzu anlatıyordu. Sizin yazınızda da aynı şeyleri gözlemledim evet özgürlük adı altında birer tutsak oluyoruz 🙂

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s