Kötü yola düşmüşüz, haberimiz yok!

Yok arkadaş boşuna bu eşitlik uğraşları. Kimse kimseyi kandırmasın. Suç bizlerin. Yolumuz en başından yanlış. Bu yol hiç iyi değil. Kötü yola düşmüşüz, haberimiz yok.

İşiniz düşmese bile yolunuzun üstünde görürseniz eğer bir bebek mağazasına uğrayın. Kız bebek ya da erkek bebek reyonlarını sormanıza gerek bile olmadığını hemen fark ediyorsunuz. Bir taraf masmavi bir taraf pespembe. Kız olursa pembeli olur, erkek ise mavili. Gelenek böyle. Ayrımcılık giydiğimiz ilk donla başlıyor.

Biraz büyüyünce hop veriyorlar kıza bebeği erkeğe arabayı. Sen istediğin kadar ayrımcılığa diren, amcası yeğenine askerli oyuncağı çoktan aldı bile. Erkek adam, deyiveriyor. Sen istediğin kadar deme.

Amca yeğeninin erkekliği ile övünürken aynı anda haberleri izliyorsunuz. Yine kadına şiddet, yine kadın cinayeti. Kınıyorsunuz ailecek. Amca da kınıyor. Beş dakika geçmiyor ki uçağın sesinden korkan yeğenine kızıyor; erkek adam korkmaz! Çocuk öğreniyor: Kız korkar erkek korkmaz. Amca üzülüyor, televizyonu kapatıyor. Yüreği dayanmıyor kadına yapılan haksızlığa. Her şeyi başlatan kendisi, haberi bile olmuyor.

Hiç ağlarken görmediğin kız arkadaşın için “erkek gibi kız” diyorsun. Çok güçlü. Bunu sen yapıyorsun. Erkek ağlamaz, kadın ağlar. Ağlamak zayıflıktır. O halde kadın zayıftır. O değil, aslında tüm bunları sen diyorsun.

İkna olamadığın zaman “erkek sözü mü” diye soruyorsun. Erkek sözü ise doğrudur diyor, inanıyorsun.

Elinin hamuruyla erkek işine karışma diye sen tembihliyorsun.

Bugün kurumsal firmalar kadını yüceltmek için çalışmalar yapıyorlar. Neden? Bir kadının buna ihtiyacı mı var? Yok. Ama böyle bir algı yaratıyorsun.

Bir gazeteci soruyor; kadını güçlü kılmak adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Sorunun altında yatan “kadın zayıftır” kabulünü görmezden gelerek… Bazı firmalar da iş ilanlarında “eşit koşullardaki iki adaydan kadın olanını tercih edeceğiz” diye belirtiyorlar. Pozitif ayrımcılığını sevmiyorum bu işin.

Sizce de her yaptığımız hareket ayrımcılığı daha da körüklemiyor mu? Biz iyi bir şeyler yapmaya çalıştıkça (kadınları korumaya yönelik) bilinçlerdeki kadın gitgide uçuruma sürükleniyor.

Dilimizi, sözümüzü, hareketimizi, gelenekselleşmiş söz kalıplarımızı, şakalarımızı, imalarımızı, raflardaki pembe ve mavilerimizi değiştirmedikçe daha çok kadını kurban veririz.

Yine diyorum; Bu yol, yol değil. Kötü yola düşmüşüz, haberimiz yok…

Tuğçe Güçnar Kengil / e-koc

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Onurunkalemi dedi ki:

    Bu kadar da doğru malesef

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s