Vakit, yapamamışlıkları rafa kaldırma vakti

Çarşamba günü öğleden sonra hedef belirleme toplantısındaydık. Konuştuk, dinledik, düşündük ve amaçlarımızı belirledik. Tabii her amaç için de üçer sonuç… Çalışmamızın detayını henüz vermeyeceğim ancak toplantı sırasında lafı geçen iki soru beni yazmaya itti.

Ulaşmak istediğin şey ne?
O şeye ulaşmakta başarılı olup olmadığını nasıl anlarsın?

Elimizdeki malzemeleri sayıyorum. Amaç, amacın hizmet ettiği sonuç ve yapılması gereken işler.

Aklıma, kendisi için hedef koymaktan asla vazgeçmeyen ancak sonuçlandırmak adına bir adım dahi atmayan hallerimiz geldi. Sizin de gözünüzde canlandı mı?

Mesela benim haftada mutlaka bir yazı yazma gibi kendime koyduğum bir hedefim var. Her hafta bir şey oluveriyor ve bendeniz “diğer hafta yazarım” diyerekten o haftayı bitiriyorum. Bir bakıyorum ki sonraki hafta da böyle geçiyor. Ve bir sonraki… Tabii tüm bu ertelemelerde kızım Öykü’nün de payı yok değil. Gün içerisindeki rutinlerden kalan zamanda Öykü ile zaman geçiriyorum. Çok da iyi yapıyorum ancak konu beni tatmin eden, adına ne derseniz deyin; iş, uğraş, hobiyi ertelediğim vakit bir şeyler eksik kalmaya devam ediyor.

Ve ben bir ay sonra içimde kalan kötü his ile yeni amaçlara yelken açıyorum. Olmuyor böyle. Kendime kızıyorum. Benim gibi yapan size de kızıyorum. Ayıptır.

“Her yapılan işin varmak istediği bir amacı; her amacın ise hizmet ettiği bir sonucu vardır.” dedi hocamız. Acaba ‘yapılması gereken iş’ aşamasına çok mu takılıyoruz da asıl amaç ve nihai sonucu kaçırıp bir türlü harekete geçmiyoruz?

Oysaki sonuca odaklanmak insanın hevesini yeniliyor. Aktivite isteğini diri tutuyor. Sonucu unuttuğumuz zaman yapılması gereken iş, hedef koymanın üzerinden geçen zaman da uzadıkça, gözümüzde büyüyor, kolayca ertelenebiliyor, yerini başka işlere bırakıp bazen hayatımızdan ve aklımızdan ilelebet çıkabiliyor. Ama emin olun her yapamamışlık insanın üzerine yapışıp kalıyor.

O zaman biz geçmiş yapamamışlıklarımızın yasını tutmayı bir kenara koyalım ve bugün malzemelerimizi masaya yatırıp güzel bir ziyafet çekelim kendimize, ne dersiniz?

Malzemeleri yeniden sayıyorum; Amaç, amacın hizmet ettiği sonuç ve yapılması gereken işler.

Burada dikkat etmeniz gereken şey, amaç ile yapılacak işleri karıştırmamak.

Haftalık yazı yazmak benim yapılması gereken işim. Amacım hem yazarak mutluluğumu hem üretkenliğimi artırmak. Bu amaçlara hizmet eden üç sonuç çıkarıyorum hızlıca;

Yazılarımı okumayı sevenler ile daha fazla paylaşımda bulunmak,
Mutlu oldukça yazmak, yazdıkça mutlu olmak,
Bloğumu yaşatmak.
Fark ettiniz mi bilmiyorum ama çok özel bir hedef koyma-hedef gerçekleştirememe durumumu sizinle paylaşıyorum. Siz benim gibi bir çok insana duyurmasanız da bence kağıt kalemi elinize alın. J

Önce amaçlarınızı sonra bu amaçların hizmet ettiği (her amaç için mutlaka üçer sonuç) sonucunuzu ve bu süreçte yapmanız gereken işleri yazın.

Hedefin belli bir zaman dilimini kapsamasına ve ulaşılabilir olmasına dikkat edin.
Amacınız bol, sonucunuz mutlu olsun, işleriniz yolunda gitsin.
Tekrar görüşmek dileğiyle…

Tuğçe Güçnar Kengil

Fotoğraf:@kahvemisterim

E-koc

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s