Liderim, Lidersin, Lider diye kime dersin?

Yeni_Nesil_Liderlik_web_kapak

Yeni bir şey öğrenmek istiyorsanız bildiklerinizi unutun! Evet evet, hemen şimdi unutun! Eğer hazırsanız başlayabiliriz. (Zirvede unlearn konusunu yeniden hatırlamak iyi geldi.

Salı günü HRDergi’nin organizatörlüğünde gerçekleşen Yeni Nesil Liderlik Zirvesi’ndeydim. HRDergi’nin zirveleri hem network hem know-how açısından eşsiz oluyor. Konuşmacılara geçmeden önce Alper Toper (HRDergi Kurucusu) tuttuğu süre içerisinde en çok kartvizit toplayana hediye yarışması başlattı. İnsan Kaynakları alanında çalışan ve uzaktan uzağa birbirlerine gülümseyen biz katılımcılar arasında buzlar bir anda eriyiverdi. Benzer organizasyonlar düzenleyenlere ortamı ısıtmak için tavsiye edebilirim. 🙂

Gelelim gündemimize. Aslında son yıllarda dilimizden düşmeyen ve tanımlardan tanım beğendiğimiz liderlik kavramı… Lider olunur mu yoksa doğulur mu? Geçmişte nasıldı ve bugün nasıl? Peki ya gelecekte nasıl olmalı? Birbirinden değerli İnsan Kaynakları profesyonellerinin zirvedeki paylaşımları Liderliğe bakış açımızı değiştirecek gibi duruyor.

Gelişen teknoloji “liderliği” bildiğimiz yerden alıp başka bir yere koyuyor. Bunda şirketlerdeki kuşaklar arası oranın da önemli rolü var. Amrop Türkiye Kurucu Ortağı Prof. Dr. Yeşim Toduk Sahici Liderlik’ten bahsetti. Bu lider çok yönlü, çalışanı şirketin vizyonuna katan, açık iletişim kuran ve işbirliği içinde olandır, dedi. “İşbirliği” kelimesini yazı boyunca birçok kez okuyacaksınız çünkü gelecekteki liderde olmazsa olmaz özellikler arasında en çok lafı geçenlerden.

Günün en dikkat çeken konuşmalarından birini DenizBank İnsan Kaynakları ve Deniz Akademi Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Elkin gerçekleştirdi. Bugüne kadar hiç #nofilter hashtagini kullanmayan var mı aranızda? Peki #love ya da #happy? Yavuz Bey sözlerine en çok kullanılan hashtagler ile başladı ve hemen ardından Stephen Hawking’in dünyanın gitgide daha sert bir yer olacağı görüşünü bizlere hatırlattı. Peki böyle bir ortamda şirketleri ayakta tutabilmek adına bizler ne yapacağız?

Konuşma sırasında başımın üstünde düşünce balonları şişmişken, birden salonda

IMG-20180320-WA0027

çalmaya başlayan La Casa De Papel’in (son dönemlerde gün atlamadan izlediğim tek dizi) müziği ile heyecanlandım. İnanılmaz bir ekip çalışması! Diziyi izlememiş olanlarınız varsa yazının devamını korkmadan okuyabilirler çünkü ipucu vermeyeceğim. 🙂 Haydi Profesörü düşünün. Her şeyden önce vizyonu ve cesareti var. Veriyi çok iyi analiz ediyor. Kendisi için yetenekleri bulmada başarısız diyebilir miyiz sizce? Bence hayır. Dayanıklı ve esnek. İlham ve güven veren. Şimdi en önemlisini yazıyorum; ortak aklı en önde tutan. Peki sizce Yavuz Elkin’in liderlik ve ekip çalışmasını anlatırken son dönemlerdeki en popüler dizilerden birini kullanması tesadüf olabilir mi? Aklına ve hayatına dijitali koymuş biri için bence tesadüf değil. Konuşmasını sonlandırırken #nofilter‘a ekleme yaptı ve karşımıza #yesculture çıkıverdi. Evet, kurum kültürü önemli, dedi ve kültürü oluşturmak için de anlam yaratan, çevik olan, işbirliği yapan ve hata yapmaktan korkmayan sahici liderler olması gerektiğinden bahsetti.

Sabancı Holding İnsan Kaynakları Direktörü Berrin Yılmaz ise Çevik Organizasyonları anlatırken yunuslardan örnek verdi. Yunusların bu kadar hızlı ve ekip ile hareket etmeleri tam da yeni nesil liderlik durumuna uyuyor baktığınızda. Odaklanan, hızlı olan ve esneklik gösterebilene lider dememiz gerektiğinden söz etti.

LC Waikiki Kurumsal Akademi Direktörü Gülperi Tandar ise kurumda koçluğa önem verdiklerini belirterek, istekli, kültürel merakı ve empatisi gelişmiş, 360 derece düşünebilen, işbirliği yapan, bağlantı kurabilen, uyumlu ve kararlı liderlerin gelecekte yer alacaklarına değindi. Ve sunumunu Morita’nın bir sözü ile sonlandırdı;

“Ne kadar başarılı, iyi, zeki veya usta olursanız olun, işinizin geleceği çalıştırdığınız insanların elindedir.”

Egon Zehnder Yönetici Ortağı Murat Yeşildere zirveye müziğin üstadlarından ve aynı zamanda BT Müzik ve Sahne Sanatlari Merkezi’nin kurucusu Dr. Benal Tanrısever Şimşek ile katıldı. Yaptıkları keyifli söyleşide Tanrısever liderliği, müzik ve orkestra ile bizlere anlattı. Orkestrada ahenk ve kurallar önemli. Ancak bu yaratıcılığa bir engel değil. Ve altını çizdiğim bir sözünü de mutlaka sizinle paylaşmak istiyorum;

Lider, orkestrası kadar iyidir.

Roche İnsan Kaynakları Direktörü Özlem Salur da yeni nesilin sadelik ve samimiyet beklediğini vurguladı. Özellikle çocuklarımızı yetiştirirken talepkar ve aile kararları alınırken söz sahibi olmaları yönünde desteklediğimizi, bununla beraber aynı çocuklara iş hayatına girip talep etmeye başladıklarında tepki gösterdiğimizi belirtti.

P&G İnsan Kaynakları Direktörü Bilgehan Ergenekon Bilen diğer konuşmalara ek olarak yeni nesil liderde çeşitlilik ve dahil etme özelliklerinin de olması gerektiğine ve İnsan Yönetiminin kıymetli olduğuna, sayısal başarıları ne kadar iyi olsa da insanı yönetemeyen birinin lider olarak adlandırılamayacağına değindi. Genel Merkez çalışanlarının tek katta çalışabilecekleri (350 kişi) bir binaya taşınmaları ve çalışanların kendilerine ait bir masalarının olmaması dikkat çekici. Düşünsenize, sabah işe gidiyorsunuz ve yanınızda genel müdür oturuyor. 🙂

zirve

Panelden önceki son konuşmacı Tekfen Holding İnsan Kaynakları Grup Şirketler Direktörü Erhan Hersek’ti. Hersek, başarılı bir liderde olması gereken 7 özelliği vurguladı. İlham ver, önderlik et ve uygula, keşfet, geliş, yenilik yap&iyileştir, geliştir ve önemse. Ve bir işin ne kadar yapıldığı değil, o işin nasıl yapıldığının mühim olduğunu iletti. Sunumda geçen Roy T. Bennett’ın The Light in the Heart kitabından alıntıyı sizlerle de paylaşmak isterim;

“Başarı, ne kadar yükseğe tırmandığınız değil, dünya üzerinde nasıl olumlu bir fark yarattığınızdır.”

Panele katılan MBA, PCC, ACPC High Dreams Kurucusu Aylin Bozkurt Tüzmen, Vodafone Türkiye Eğitim ve Gelişim, Red Academy Kıdemli Yöneticisi
Pınar Şimşek ve Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Yönetici Direktörü
Nida Bektaş ise Ülgen Özmen moderatörlüğünde yeni nesil liderlik gelişim eğitimleri nasıl tasarlanmalı ile ilgili konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Özetle ve önemle aklımda kalan ve sizlerin de lider denilince aklınıza gelmesi gereken kelimelerden en başlıcalarının; işbirliği, samimiyet, sahicilik, vizyonerlik, çeviklik ve önemseme olduğunu söyleyebilirim.

Bugünün çocukları geleceğin liderleri. Eğer otantik olmayanlar bu sahnede yer alamayacaklarsa sahicilik ve samimiyetin tohumlarını bugünden çocuklarımıza ekmemizde fayda var demektir. Aslında ilham veren liderliğin formülü ne kadar basit değil mi? Bir o kadar da zor… Bence kapanışa #nofilter çok uygun oldu, ne dersiniz?

Yeni liderliğe yeni bir adım atmak dileğiyle…

Tuğçe Güçnar Kengil

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s