Sandığım gibi mi algılanıyorum?

Ofiste masama doğru yürürken karşıma çıkan bir arkadaşıma gülümsedim ve hızla dönüp yerime oturdum. Bu gülümseme onda ne hissettirdi tam bilmiyorum, tek söylediği son zamanlarda bende bir haller olduğuydu. Ne hali canım, her zamanki gibi, diye geçirdim içimden. Birkaç saat içerisinde de göz attığım bir sunumda şöyle yazıyordu; son altı ay içerisinde işinle ilgili bir geri bildirim aldın mı? Aldığım geri bildirimler ile sabah arkadaşımın söyledikleri birleşince şimşekler çakmaya başladı. Acaba yarattığım algı ile yarattığımı zannettiğim algı aynı mı?

Hemen elime kağıt ve makası aldım. Kağıtları küçük parçalar halinde keserek 23 tane arkadaşıma dağıttım. Tek isteğim vardı; benimle ilgili düşündüklerini bir kelime ya da bir cümle ile dürüstçe ve isimlerini belirtmeden yazmaları. Çok şaşıranlar oldu, böyle isteklerime alışkın olanlarda… “İstediğim şeyi yazabilir miyim?” diyenler de vardı. Tabii, dedim. Zaten amaç o. 😄

Adres masamdaki tabaktı. Yazanlar kağıtlarını katlayıp masama bıraktılar. Birkaç saat içinde kapalı halde duran 23 tane geri bildirim artık açılmayı bekliyordu. Onlara bakmadan önce ben de insanlar üzerinde yarattığımı düşündüğüm algı ile ilgili 22 tane madde yazdım. Ve sıra tek tek açmaya gelmişti.

Ta Taaammmm!!

Öncelikle yazdıklarımla örtüşenleri yazmak istiyorum. Yaratıcı, eğlenceli, huysuz, dengesiz, ilk görüşte soğuk duran ve tanıdıkça sevilen, sakinliğini koruyan ve komik. Yaratıcı ve eğlenceli açık ara farkla önde. Tam da düşündüğüm gibi. 😉

Benim maddelerimde olmayan ama hızla kabul ettiklerimden birkaçı da içten (samimi), hazır cevap, motive eden, mesafeli ve sivri dilli oldu. Haklısınız arkadaşlarım😊

Bazıları da hala kabul etmediklerim arasında; Ayrıntılara takılan, alıngan, gaza gelen, kıpır kıpır, sabırlı. Aslında hiç hissetmeme rağmen neden bazıları benim böyle olduğumu sanıyor, kesinlikle üzerinde düşüneceğim.

Son zamanlarda içe kapanık olduğumu söyleyen var, aslında tam tersi birkaç haftadır kendimi enerjik ve sosyal hissediyorum. Algı gerçekse, yeterince enerjik olmadığımı mı anlamalıyım?

İyi ki aramızdasın diyeni çok sevdim. Kim olduğunu bilmiyorum ama ona buradan el sallıyorum. 🤗

Bu algı çalışmasını çok sevdim. Tuğçe denildiğinde kafalarda oluşanları (en azından ofiste) az çok biliyorum artık. Bazen olduğumuzu sandığımız “ben”i yaşatırken bir an gelip beklemediğimiz bir tepki görünce anlayamıyoruz. İletişim ve ilişkilerdeki kopukluk işte tam da burada başlıyor.

Eğer duyacaklarınıza ya da göreceklerinize hazırsanız, geri bildirim benim canım ciğerim, aldıkça alasım geliyor diyorsanız, düşüncelerinden dolayı kimseye kırılıp küsmeyecekseniz elinize kağıt ve makası alın. En az 15 kişi ile bu çalışma gayet güzel yapılabilir bence. Algı her şey midir bilmiyorum ama bu farkındalık oyunu bana iyi geldi.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂

Tuğçe Güçnar Kengil

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s