Içimden mi geldi bilinçdışımdan mı?

Cumartesi sabah 05.00’te uyandı Öykü. Ne yaptık ne ettiysek de yeniden uyutamadık. Hal böyle olunca saat 07.00’de kahvaltımız ile birlikte günü erkenden karşılamış olduk. Tabii Öykü’nün huzursuzlanmaları daha öğleni bulmadan başladı. Uyumak istiyordu artık. Bana da uyutmak düştüğü için sütünü verip yatağa yatırdım. Nerdeee… Bir sağa bir sola dönüyor, yine uykuya dalamıyor. Beşte kalkmış olmanın da asabiyetiyle çok söylendim. Önce uyutmak için onunla inatlaştım. Kaybeden ben oldum, yine oyun alanımıza geri döndük. Sonra kendime kızdım. Neden zorluyorsun, dedim kendi kendime. Uykusu gelince bayılır zaten!

Bu aya kadar hep Öykü’yü akşam aynı saatlerde yatağına yatırdım, uyku düzeni oluşmasının önemli olduğunu düşünüyorum. O da sağolsun beni kırmadı, saatlerine uyum sağladı. Atladığım şey artık büyüdüğü… Bazen uykusu kaçabilir, bazen bitkin düşene kadar oyun oynamak isteyebilir. Beni bu ikileme düşüren şey ise bir yanda kitapların söyledikleri diğer yanda iç sesim.

Kesin olarak yapılması önerilen şey ile içimdeki sesin ters düşmesi bende strese neden oluyor. Eminim bu konuda yalnız değilim. Genellikle içeriden gelenleri dinliyorum, çoğu zaman da yanılmıyorum. Soru şu, içimden gelen ses bir içgüdü mü yoksa o da mı bir öğrenilmişlik? Gün içinde bu ikilemle çok karşılaşıyorum. O her şeyden arınmış, ne bilgi ne deneyim barındıran, sadece yaşamsal olan iç sesi mi diğerlerinden ayırt etmeyi nasıl istiyorum bir bilseniz. Tıpkı kuşun yuva yapması, mevsimi gelince göç etmesi, kış uykusuna yatması, arının peteğe rastgele konması gibi. Tam da bu noktaya ulaşmak zor, belki de imkansızdır. İç sesle ilgili daha önce de yazı yazmıştım ve o yazıda konuyu bambaşka ele almıştım. Şuan içimden gelen sese karşı yüzde yüz güven duymuyorum. Beni geçmiş öğrenilmişliklerle kandırıyor gibi geliyor. Bir ses var, bu ses içgüdü ile mi konuşuyor yoksa bilinçdışından mı geliyor?

15 Nisan kitap hediye etme gününde Canım Aslı’m bana Gülseren Budayıcıoğlu’nun Kral Kaybederse kitabını hediye etti. Onun çok etkilendiğini biliyordum. Heyecanla hızla okumaya başladım ve bir haftada kitabı bitirebildim. Not; bir hafta kadar uzamasının nedeni sadece servisteyken okuma fırsatı bulmam:/

Gülseren Budayıcıoğlu Psikiyatr Uzmanı ve Madalyon Psikiyatri Merkezi’nin kurucusu ve başkanı. Kral Kaybederse ise danışanlarından birinin yaşadıklarını yazdığı bir kitap. Kahramanlardan ziyade beni en çok etkileyen bilinçdışının insanların hayatlarını nasıl şekillendirdiğini, kararlarında nasıl etkisi olduğunu bir kez daha görmek oldu. Farkında olmadığımız bir yanımız var. Bu konularla uzaktan yakından ilgimiz yoksa hal beter oluyor. Tıpkı kahramanımız Kenan gibi. Biraz ilgiliysek de bilinçdışı, içgüdü, bilinmeyen yanlarımız gibi konulara dalıp gidiyor, işi çözemezsek de kara kara düşüncelerle yaşayıp, bazen de vazgeçiyoruz.

Kitapta sık sık kader motifinden bahsediyor yazar. Bazen dönüp dolaşıp aynı motifi örüyoruz. Periyodik olarak aynı tepkiler, ilişkiler, hatalar, yargılar ve inançlar karşımıza çıkıyor. Kitabı bitirdikten sonra kendimi ve hislerimi gözlemlemeye başladım. Acaba bilinçdışımda neler oluyor ki böyle hissediyor ve davranıyorum diye sorup duruyorum kendi kendime.

Iç ses konuşmaya devam ediyor. Yine dinliyorum, sadece ses geldiğinde harekete geçmeden önce kendime kısa da olsa zaman tanımaya özen gösteriyorum. Sesin kaynağı bilinçdışı mı yoksa o tarif edemediğimiz altıncı histen mi geliyor diye düşünüyorum. Cevap yok tabii ki. Bunun üzerine çalışacağım.

Bu yazımı kitap tavsiyesi için yazmadım, sadece Kral Kaybederse hayatıma çok doğru bir zamanda girdi. Arada bir karışmak iyidir. Kendimi karışmaya bırakıyorum. Bir süre kader motifim ve bilinçdışı okuması üzerine çalışacağım.

Deneyenleriniz olursa ya da olmuşsa hikayesini dinleyebilmeyi çok isterim. Yazıyı tamamlamadan önce, bu görseli seçme nedenimi yazmak istedim, sizde ne uyandırdı merak etmekle birlikte bana bilinmeyen yanlarımı hatırlattı.

Herkese kocaman selamlar 🤗

Tuğçe

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s