Uyansın da büyüsün

Bir gün anlayacaksın kimsenin hatta kendinin bile değişmediğini. Içindeki sızının değişimden olmadığını, aslında herkesin tanıdığın o ilk halinde olduğunu öğreneceksin. Biri kulağına eğilip “büyümek acı veriyormuş” dediğinde kavrayacaksın yaşadıklarının nedenini…

Değişen yok, dönüşen de. Sadece sen büyüdün ve sen büyüdükçe birçok şeyin ne kadar da küçük olduğunu gördün. Hayatına baksana. Eskiden uçsuz bucaksız açtığın kalbin artık temkinli. Kendini saklıyor. Bugün, dün gibi büyük sözler etmiyorsun, kelimelerin ertelenmiş. Kendini anlatmaya çalıştığın nefesi saklıyorsun daha yararlı cümleler için. Artık biliyorsun, kendini anlatamayacaksın. Sen anlaşıldığın kadarsın.

Kendince dünyasındasın. Etrafına baksana, herkes kendince en akıllı, kendince en güzel, kendince dünyanın odağı. “Kendince” halinden sıyrıldığın anda uykuların kaçacak. Çünkü hayat kendimizce olandan çok farklı ve kimse seni, senin kendincelerin gibi görmüyor, buna inan. Onun da, ötekinin de, berikinin de kendincesi var. Hepsi çatışıyor ve kendince kavgasında herkes kaybediyor.

Evet değişim yok, sadece büyüdün. Yalnızca hayattan aldıklarına sevindiğin günlerden uyanıp, hayata veremediklerinin kaygısına düştün. Düşmelisin de… Hala uyanamadıysan yakında alarmın çalar. Ertelemezsen geç kalmazsın. “Beş dakika daha”n olmayabilir her zaman.

Ve bir gün en büyüğünden bir karar vereceksin. En kötü karar, tereddütten iyidir. Karar halinde ne kaygı vardır ne korku. Netleşirsin. Bu netlik değişimden değil büyümekten gelir. Olmak istediğini bilecek, gözünü bugününe dikeceksin.

Tatlı bir rüzgar, bir şarkı, bir gülücük, ayağının ucuna düşmüş sapsarı bir yaprak gülümsetecek yüzünü. Bu sana yetecek. Büyümek acı verdiği kadar sevgi de ekecek kalbine.

Önünde sonunda sen, biri kulağına eğilip “büyümek acı veriyormuş” dediğinde kavrayacaksın yaşadıklarının nedenini ve büyümek ne gerektiriyorsa yine onu yapacak. Artık sen, uyudukça değil fark ettikçe büyümeye devam edeceksin.

Eee eee eee e…

TGK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s