Tutkunu bul ve peşini bırak!

Işten çıkıp eve gidene kadar olan zamanda en sevdiğim şeylerden biri kafamı dağıtmama yardımcı olan haberler okumak. Bugün bir habere denk geldim ki, dağıtmak ne kelime, resmen ben dağıldım!

Manşet; “‘Tutkularının peşinden git’ neden kötü bir tavsiyedir?” Allah Allah, dedim. Neden kötü olsun ki, biz herkese bunu söyleyip durmuyor muyuz? Duruyoruz.

Tutkunu bul ve peşini bırakma, diye diye dilimizde tüy bitmedi mi? Bitti.

Ey dostlar açık fikirlilik üzerine araştırmalar yapılmış ve tek bir şeye odaklananların kendilerini ve odaklandıkları işlerini geliştiremedikleri görülmüş. Bunlar incelenirken farklı farklı ölçümler de yapılıyor elbette.

Asıl beni düşünmeye sevk eden paralel bir çalışmada ise araştırmacılar öğrencilere kara delikler ve evrenin oluşumu ile ilgili bir video seyrettirmiş. Öğrencilerin çoğu videoyu etkileyici bulmuş bulmasına ama videodan sonra okutulan ve aynı başlığa sahip daha teknik bir makale öğrencilerin tüm heyecanını kaybetmesine sebep olmuş.

Bu sonuç, zorlukla karşılaşıldığında ilginin kaybolabileceğini ortaya koymuş.

Araştırmacılar da, ilgi sahibi olunan bir konuda zorlanmanın insanlara ilgi alanlarının aslında bu olmadığı fikrini verebildiğini, ilgi alanlarının peşinden gitme konusunda kararlı olmak için açık fikirli olmak ve kişisel gelişime inanmak gerektiği kanısına varmışlar.

Peki o zaman ilgi alanlarından türeyen, bulmaya çalıştığımız ve peşini bırakmayacağımız bu tutkular yaparken zorlanmadığımız şeylerden başka bir şey değil mi?

Başka bir deyişle bana zor gelen her ne ise hayalim de bile yer alamıyor mu?

Tutkuyu bulmak kolay değil kabul, ancak bulduğumuz anda ikinci aşama geliyor: Neden o şeye tutkunum?

Kolay olduğu için mi?

Işime öyle geldiği için mi?

Aklım onu aldığı için mi?

Manşette sorulduğu gibi, tutkunun peşinden gitmek bir nevi kolaya kaçmak mı? Oysaki tutkun olunan şey için de ne emekler veriliyor değil mi, ne engellerle boğuşuluyor…

Demek ki buradaki engel de seni yeterince zorlamıyor. Zorlanırsan ilgin dağılır ve tutkun olduğun şeyden vazgeçebilirsin. Ya da “Fark ettim de ben bunu istemiyormuşum” diyerek işin içinden çıkabilirsin.

Dediğim gibi bu araştırma beni biraz karıştırdı. Ilk yapacağım şey sevmediğim, ilgilenmediğim şeyleri sıralayacağım. Hangilerinde ne kadar zorlanıyorum düşüneceğim.

Bakalım siz neler hissedeceksiniz?

Herkese iyi yolculuklar 🤗

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s