“Ben” e ulaşmak için “Biz”

Sosyal Sorumluluk Projesi - YouTube

Bu sabah kocaman bir “a-ha” anı yaşadım. Dünden beri kafamı kurcalayan, aslında direkt benimle alakalı olmayan ama içimi kemiren bir konu var. Bana ne kardeşim, diyemiyorum. Demek istiyor muyum ondan da emin değilim. Genel olarak gözlemlerim sonucu bir kez daha anladım ki bireysel farkındalık ile sosyal farkındalık bambaşka şeyler!

Kendini bul, geliştir, tanı, başkalarını tanı. Bunlar çok iyi, güzel, hoş. Çoğumuz bunun için çabalamıyor muyuz? İçimizin ta en derinlerindeki “ben”e ulaşmak istemiyor muyuz? Buna ulaşma yolunda yapılan çalışmalar ve oluşan farkındalıklar ne zaman değerli biliyor musunuz, aynı zamanda sosyal farkındalığınız olduğu zaman.

Nedir sosyal farkındalık?

Bireyin, yaşadığı çevredeki insanların durumunu kendi durumunu referens “almadan” algılama kabiliyeti diyebiliriz. Yani yeri geldiğinde “ben” merkezcilikten uzaklaşıp, “biz” bilincine ulaşabilmek…

Pandemi dönemi buna çok güzel bir örnek oldu. Farkındalık ustalarının içinden “bana bir şey olmaz”lar çıktı. Anlıyorum ki yılların kişisel gelişimi sadece “Ben”e odaklanmış.

Bir Toplumsal Değişimin Aracı Olarak Covid-19: Salgın Sonrası ...

Oysa sosyal farkındalık büyük resmi görmeye tekabül ediyor.

-Ben korkmuyorum ama sen korkabilirsin.

-Ben risk grubunda değilim ama risk grubunda olanlar için evde kalmalıyım.

-Maske takmalıyım ve insanlara çok yakın durmamalıyım.

-Hasta olmasam da taşıyıcı olabilirim.

Yukarıdaki cümleleri kurmuyorsanız, üzgünüm. İçinizde aradığınız o “ben” e ulaşmanız zor görünüyor. Sosyal yanınız gelişmeden çakraların hepsi açılmaz.

Örnekleri pandemi üzerinden vermemin sebebi bireysel farkındalık ile sosyal farkındalığın aslında ne kadar farklı olduklarını görmemizi sağlamasıdır.

Sosyal farkındalık nasıl artar, bu noktadaki en yerinde soru olur sanırım.

Öncelikle bir karar verdiğinizde ya da bir konuda karşınızdakine ısrar ettiğinizde durup düşünmek lazım. Bunlar “ben” için faydalı olabilir ama “onun” için ne anlama geliyor?

Özellikle sizden başkasını da etkileyecek adımlar için sosyal farkındalık önemli! Hayatı sadece kendi adınıza değil, çevremiz adına da kolaylaştırmak sizin de kulağınıza hoş gelmiyor mu?

Toplumsal hayvanlar olarak bu ağ içinden kendimizi soyutlarsak, sahile vurmuş balık gibi kendi kendine çırpınan kişisel gelişimcilere benzeriz.

Tuğçe Güçnar Kengil

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. okanataman dedi ki:

    Doĝru bir konuya güzel yaklaşmış ve kaleme almışsınız. Sizi tebrik ederim.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s