Sevgi depolarınız dolu mu?

Love Letter: Must Love Dogs - The New York Times

Bir davete katıldınız ve yeni insanlarla tanıştınız. Aralarından biri sizin projenizle ilgileniyor ve sizinle sohbet etmek istiyor. Buraya kadar her şey güzel. Tek sorun ana dilleriniz farklı ve ortak bildiğiniz başka bir dil yok!

Böyle bir durumda kalınca insanın aklına yapılacak birkaç şey geliyor. Konuşmaları çevirecek birini bulmak, el hareketleri ile anlaşmak, istemsiz olarak yüksek sesle anlatmaya çalışmak ya da birbirinizden yavaşça uzaklaşmak…

Yaşam dil üzerine kurulu ve anlaşabilmek için ciddi bir araç. Peki sevginin de dili olduğunu biliyor muydunuz?

Sevgi dili denildiğinde aklınıza neler geliyor gerçekten merak ediyorum. Sizlere birazdan bu dillerden bahsedeceğim ama şimdiden söyleyeyim bu yazı sonrası kendinizi ve çevrenizdekileri sorgulamak için zamana ihtiyacınız olacak.

Gary Chapman bir İlişki Danışmanı. Deneyimleri ve yaptığı çalışmalar sonucunda sevginin beş dilini keşfetti ve bunu tüm dünya ile paylaştı.

File:Gary Chapman.jpg - Wikimedia Commons
  1. Hizmet Davranışları
  2. Onay Sözleri
  3. Nitelikli Beraberlik
  4. Dokunsal Temas
  5. Armağan Alma

Chapman, her insanın anne, baba ve çevresiyle şekillendirdiği ve birinci derecede kullandığı bir sevgi dili olduğunu söylüyor. Ancak bu dilde konuşulduğu zaman kişinin sevgi depoları dolabiliyor. Haydi eşinizle, çocuğunuzla veya bir başkasıyla olan sevgi akışının sağlamlığı için beş sevgi dilini öğrenelim.

Bazılarının sevgi depoları gördüğü hizmet ile doluyor. Hizmet davranışları evde işlere yardım etmek, iş yerinde arkadaşınıza destek olmak, belki kendi çöpünüzü atarken onunkini de atmak olabilir. Bu kişiler sevgilerini de hizmet ederek gösterirler.

Bir diğeri onay sözleridir. Bazı kişiler iltifat ya da takdir sözleriyle daha çok güdülenirler ve sevgi depoları bu sözlerle dolar.  “Bu ceket sana çok yakışmış” ya da “Yaptıklarını takdir ediyorum.” gibi onaylayıcı iletişim onlar için sevgi göstergesidir.

Bazıları ise nitelikli beraberliği ön planda tutar. Onlar için önemli olan birlikte kaliteli ve odaklanarak zaman geçirmektir. Aynı kanepede oturup, film seyretmekten bahsetmiyorum. Burada dikkatler filmdedir. Nitelikli beraberlik baş başa konuşmak, birbirine odaklanacağın aktiviteler yapmaktır. Bu kişiler konuşurken siz karşısında cep telefonunuzla ilgileniyorsanız muhtemelen karşınızdaki olan verdiğiniz sevgi ve değerden şüphe edecektir. Hatta nitelikli beraberliklerin sayısı azaldıkça karşınızdakinin sevgi depoları boşalmaya başlayacaktır.

Kimilerinin de birincil sevgi dili dokusal temastır. Yanından geçerken omuzuna dokunmak ya da ağlarken onu kucaklamak… Sevgi dili dokunsal temas olan kişiler sevdikleri insanlarla fiziksel olarak yakın olduklarında kendilerini özel hissediyorlar.

Son sevgi dili armağan almadır. Burada kastedilen pahalı hediyeler değil aslında. Bazı kişisel görsel sembollere farklı anlamlar yüklüyorlar, sevgi depoları da bu sembollerle doluyor. Yani siz sevgi dili armağan alma olan birine sevginizi en iyi olarak onun için somut ve görsel bir hediye ile gösterebilirsiniz. Bu onun için yaptığınız kağıttan uçak bile olabilir.

Şimdi sırada kendi sevgi dilimizi keşfetmekte! Yine en basit ve sağlam yol soru sormak ve gözlem yapmaktan geçiyor. Kendinize sorular sorun ve düşünün, siz sevgiyi nasıl almak istiyorsunuz ve nasıl veriyorsunuz? En çok ihtiyaç duyduğunuz sevgi ifadesi hangisi?

Sevgi depolarımızın ağzına kadar dolması dileğiyle…

Tuğçe Güçnar Kengil

Love App - Home | Facebook

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s