Saydıcı mısın rağmenci mi?

Getting over feelings of envy....

Başarı varış noktası değil, bir süreçtir. Yazıma bir kesinlik cümlesiyle başlamak istiyorum. Çünkü buna sonuna kadar inananlardanım.

Öncelikle bu yazıyı okumaya başlamadan önce düşünmenizi istiyorum. Sadece iki dakika!

  1. Kendinizi başarılı olarak görüyor musunuz?
  2. Hangi alanda başarılı olduğunuzu düşünüyorsunuz?
  3. Başarılı olmak istiyor musunuz?

Ve son soru;

  • Başarı sizin için nedir?

En önemli soruyu en son sordum. Bu soru altın sorudur. Ve sadece başarı için değil, her şey için altın değerinde aslında.

Başarı, herkesin ulaşmak istediği, uğruna yarıştığı, didindiği, diplere sürüklendiği, peşinden koştuğu, ulaşıldığında büyük beklentiler yaratan bir kavram. Aklıma gelen ilk şey, başarı ulaşıldığında nirvanayı vaat ediyorsa neden bazı insanlar başarılı olarak takdir görseler de içlerindeki mutsuzluk devam ediyor?

Biz sosyal varlıklarız. Çevremizden etkileniyor ve onu etkiliyoruz. Her bir etkileşim bizde bir iz bırakıyor ve bu izlerin büyük bir kısmı biz farkına bile varamadan bilinçaltımıza yerleşiyor. Sonra bu izler yine biz fark etmeden hayata bakış açımızı, hedeflerimizi, algımızı, isteklerimizi, duygu ve davranışlarımızı etkiliyor. Onlar bize yardımcı, peki ama ne kadarı bize monte edilebilir? Kaç tanesi DNA’mıza uygun, kaçı kendimiz için kullanışlı ve hangileri kendimizi bulma yolunda bize rehber?

Öncelikle dördüncü sorumuza dönelim. Başarı tanımımızı düşünerek başlayabiliriz. Nedir bu başarı?

Üniversite sınavını kazanmak, iyi bir işe girmek, işinde çok iyi olmak, iyi bir evlilik, çocuk yapmak, kitap yazmak, özgün olmak, zengin olmak… vs.

Soruyu değiştirerek sormak istiyorum. Sadece kendinizi düşünerek cevap verin lütfen. Bu hayatta ne yaparsanız “işte bu benim başarı hikayem” diye anlatabilirsiniz?

Örneğin çok para kazanmak herkes için bir başarı tanımı değildir. Bunun için çabalayan ama o noktaya geldiğinde “hayır, olay bu değilmiş” diyen insanlar tanıyorsunuzdur ya da hikayelerini okumuşsunuzdur. Olay bu değilmiş, dememek için bu tanımı bilmek önemli.

Sorulara yanıt vermek için biraz beyin fırtınası yaptıysanız bir şeyler canlanmaya başlamış olmalı. Kendi “başarı” kavramımız için artık bir fikrimiz varsa ikinci aşamaya geçiyoruz.

Başarı yolculuğunda iki insan tipi vardır.

  1. Saydıcılar
  2. Rağmenciler

Saydıcıların kronikleşmiş cümleleri; İyi bir eğitimim olsaydı, sermayem olsaydı, referansım olsaydı, iyi bir işim olsaydı, başka bir ailem olsaydı, şimdi genç olsaydım…

Tanıdık geldi mi? Saydıcılar için bahaneler bitmez. Harekete geçmekten ziyade izlemeyi tercih ederler.  Geçmişi düşünerek hayıflanmayı tercih ederler. Etrafındaki başarıyı yakalamış insanların verdiği emeklere aldırmadan bu başarıyı sadece dış faktörlere dayandırırlar. Bu en basitidir.

Rağmenciler ise engellerden korkmazlar. Çözüm odaklıdırlar. Onlara sorunlarınızı anlattığınızda “peki şimdi ne yapabiliriz” diye düşünmeye başlarlar. Beyinleri dış faktörlerin olumsuzluklarına takılıp kalmaktan ziyade bu olumsuzlukları kendi lehine nasıl çevireceklerine yoğunlaşır. Kaderlerini değiştirmek için her zaman yapılacak bir şey olduğuna inanırlar.

Başarılı olarak tanımladığınız insanlara bir bakın. Hepsinin bir rağmenci olduğunu görecekseniz.

Burada önemli olan siz hangisisiniz? Bir saydıcı mı yoksa rağmenci mi?

Başarı varış noktası değil, bir süreçtir, bir yolculuktur, bir son değil sadece sonuçtur. Tanımı herkes için farklıdır. Sonunda mutluluk istiyorsanız, başarı kavramınızı bulmanız gerekir.

“Rüzgarın yönünü tayin edemeyiz ama geminin yönünü değiştirebiliriz.”  Seneca

Tuğçe Güçnar Kengil

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s